SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Mall-uri peste tot in Sibiu

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.08.2009 19:56
Trident Mall isi suspenda activitatea - GAME OVER :D

Image

Image
http://www.oradesibiu.ro/2009/08/12/umo ... da-crizei/
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 13.08.2009 05:52
E bine ca au reusit sa faca acest anunt cu o urma de umor in el, in acelasi timp e trist ce se intampla: sa inchizi un asemenea magazin dupa doar 4 luni de zile cred ca ar trebui sa ne dea putin de gandit ce fel de vremuri traim. Ma mir totusi cum au avut curajul sa deschida intr-o asemenea perioada.
Pacat de locurile de munca , ca de supermarketuri nu duceam noi lipsa.
Cea mai bună metodă de a-l face pe Dumnezeu să râdă este să-i povesteşti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 13.08.2009 10:27
Se zvoneste ca va disparea si supermarketul din vasile aaron care va fi inlocuit de Billa :)
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 15.08.2009 20:01
nici practic nici teoretic nu mai are cum rezista trident pentru ca nu cred ca mai e distribuitor in tara asta care sa le dea marfa ptr vanzare...
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 17.08.2009 09:37
tudor_X wrote:nici practic nici teoretic nu mai are cum rezista trident pentru ca nu cred ca mai e distribuitor in tara asta care sa le dea marfa ptr vanzare...

de ce zici asta?
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 17.08.2009 21:00
la cate datorii au ...

Posts: 19
Joined: 27.03.2009 12:04
PostPosted: 18.08.2009 10:24
Poveste lunga cu Tridentul asta. Exista o gramada de articole pe net, inclusiv in presa centrala. O afacere cladita pe naivitatea (ca sa o numim frumos) romanului de provincie, pentru care TCM Germany, First Austria sau Squny Japan mai dau, chiar si la 20 de ani de la revolutie, iluzia produsului de calitate adus din occident. O afacere continuata ,pe aceiasi reteta, in supermarketurile deschise initial in orase mici, in care lumea nu avea optiuni si termen de comparatie, iar un astfel de magazin reprezenta o mare realizare, un semn al civilizatiei. Civilizatie bazata din pacate pe totalul dispret fata de clienti, angajatii si mai ales furnizori, care acum fac cozi pe la usile tribunalelor pentru a-si mai recupera din pierderi. O afacere"pur romaneasca" cum se autodefinise, in care regasim toate ingredientele caracteristice "omului de afaceri" sibian : nesimtire, aroganta, trufie si ingamfare, gandire limitata si nu in ultimul rand megalomanie fara margini. Acest ultim element, in cazul Trident s-a materializat in acest colos inutil numit Shopping Center, construit dintr-o singura ratiune, de a arata ca "si eu pot". Cu siguranta ca "inspiratia" a venit provind catre "tatal lor", cel care a facut de toate in Sibiu: si retea de supermarketuri, si magazin de bricolaj si D-zeu stie ce n-a facut, dupa modelul "eu pot de toate"... Acum, ca multe din ele erau falimentare si sustinute din banii amaratilor de capsunari transportati prin Europa, asta e o alta poveste... poveste pe care Tridentul nu a luat-o in calcul, iar acum se pare ca va plati pentru aceasta ignoranta.
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 19.08.2009 11:05
to dilu:
din ce zici tu Trindentul ar fi al lui Carambulea dar nu e asa Tridentul e al lui Mateescu cel cu boarfele second-hand din Olanda si alte cosuri de gunoi ale Europei deci n-are legatura cu Bricomat, Atlassib, Horticola si alte alea ale lui nea Carambulea.

Posts: 19
Joined: 27.03.2009 12:04
PostPosted: 19.08.2009 12:35
avaxboy wrote:to dilu:
din ce zici tu Trindentul ar fi al lui Carambulea dar nu e asa Tridentul e al lui Mateescu cel cu boarfele second-hand din Olanda si alte cosuri de gunoi ale Europei deci n-are legatura cu Bricomat, Atlassib, Horticola si alte alea ale lui nea Carambulea.

Nu, nu.. m-ai inteles gresit. Stiu ca Tridentul e a lui Mateescu. Ziceam ca toti acesti "mari oameni de afaceri sibieni" il au drept model pe "tatucul lor" Carabulea. Un model foarte bun model altfel asa... :devil3:
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.02.2011 21:41
tot timpul este tot gol la pacea sunt numai cateva magazine anu asta sper sa se mai deschida altele asa este mult prea simplu sa stiti dar cred ca ati intat vreodata.
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.02.2011 21:49
pacat de locu care l-a cumparat trident acolo se poate face alt moll de ce nu vinde si mateescu asta la alcineva sau vrea sa faca tot el mall dar cand sunt curios sa vad cand il redeschide....
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.02.2011 21:57
pacat de angajatii poti sa stii care au ramas pe drumuri si dupa doar 4 luni sper sa se deschida sau sa cumpere alcineva spatiu se poate face acolo un moll de numa super fain dar cum de nu vine niciun cumparator ca sa cumpere spatiu este imens pot face un mall., :scratchchin: :D
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 20.02.2011 00:21
mallul de la trident il mai deschide cand se va gasi careva sa cumpere tridentul cu tot poate, dupa ce se baga de tot in faliment.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 07.03.2011 21:46
Schimari majore urmeaza sa sufere retailul din Selimber: pe locul actualei Media Galaxy va veni un magazin de imbracaminte si incaltaminte (nu stiu inca numele, dar cum voi afla voi specifica aici), Media Galaxy urmand sa se mute intre real si Carrefour pe actualul loc al mobiliei care se va mai restrange putin, intre actuala mobilia si carrefour se va face un culoar care sa uneasca magazinele iar pe acel culoar vor veni cei de la King Burger. Asta din ce am auzit :D , sa vedem ce va iesi.


Si inca ceva: aveti cumva cunostinta despre magazinele mic.ro ? (lant de magazine de cartier patronate de Patriciu) Urmeaza sa deschida cateva zeci de magazine si la Sibiu si vroiam sa-mi fac o idee despre cum este perceput magazinul de cei care au in oras un astfel de magazin, pt ca am o propunere de job.
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 08.03.2011 12:11
Mic.ro 1 are o sigla multicolora, iar preturile sunt mai mici decat cele ale chioscurilor din apropiere si ceva mai mari decat in hipermarketuri.

Potrivit Ziarului Financiar, o sticla de 0,5 litri de Coca-Cola costa 2,6 lei, iar in apropiere este 3 lei, in timp ce o ciocolata Milka de 100 de grame costa 3,7 lei fata de 4,5 lei la magazinul aflat la 15 metri distanta.

Si in sibiu este dar doar un magazin nu zeci pe bulevardul Victoriei.Azi puneau sigla au o sigla multicolora si atractiva.Si din cate am auzit are si preturi bune .Yupyy abea astept sa ma duc sa-mi cumpar ceva. Oricum multumesc pt informatiile despre shopping center interesante multumesc GAS dar ai uitat sa spui ca la mall se va face si um cinematograf multiplex cu 6 sali.
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron